16. jun 2010. – Predsedstavnici Alma Mons učestvovali su na konferenciji BIPOM

Predsedstavnici Alma Mons učestvovali su na konferenciji posvećenoj unapređenju konkurentnosti klastera BIPOM – proizvođača poljoprivrednih mašina i opreme.
Uz prisustvo brojnih članica klastera I predstavnika institucija – nadležnih ministarstava, Privredne komore Srbije, SIEPA, AOFI, Fonda za razvoj APV, Garancijskog fonda APV I drugih predstavljeni su potencijali sektora i strategija razvoja klastera. Na sednici su doneti sledeći zakključci:
1. Proizvodni potencijal preduzeća za proizvodnju mašina i opreme za poljoprivredu veći je od 500 miliona evra godišnje, sa postojećim tehnologijama i proizvodnim resursima. Angažovanjem slobodnih kapaciteta proizvođača auto-delova i osnivanjem specijalizovanih preduzeća ovaj potencijal može se povećati na najmanje 1,3 milijarde evra godišnje i dodatno zaposliti oko 10.000 radnika. Oko 30% ovog potencijala moguće je prodati na domaćem tržištu koje će postepeno rasti, a za 70% morali bi se naći ino-kupci.
2. Sadašnji godišnji kapacitet domaćeg tržišta je oko 165 miliona evra, a učešće domaćih proizvođača je oko 30%. Očekuje se rast potreba zbog zamene amortizovanih mašina i nabavke novih vrsta mašina i opreme za šumarstvo, povrtarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, proizvodnju organske hrane, biomasu, rekultivaciju kontaminiranog i zapuštenog zemljišta, komunalne radove, itd… To bi moglo dovesti do povećanja kapaciteta domaćeg tržišta najmanje na nivo 1990 godine, ili oko 350-400 miliona evra.
3. Postojeći proizvodni program sadrži najmanje 45 vrsta mašina za koje postoje kupci u zemlji i inostranstvu: okolne balkanske države, RF-ZND, Severna i Južna Afrika. Postoji i specifikacija od desetak mašina čiju bi proizvodnju trebalo osvojiti u kooperaciji sa zapadnim partnerima.
4. Za aktiviranje potencijala i ubrzan razvoj industrije poljoprivrednih mašina neophodno je da se učini sledeće:
4.1 Usvojiti petogodišnji program (do 2015) subvencionisanja nabavke novih mašina domaće pro-izvodnje po jednostavnom postupku sa 50% do 2015 godine i omogućiti kreditiranje ostatka sa subvencionisanom kamatom od 50%. Time bi se ubrzala zamena amortizovanih mašina i najmanje udvostručio obim proizvodnje domaćih preduzeća, što bi povećalo njihovo učešće na domaćem tržištu na oko 70%. Pod domaćim podrazumevaju se proizvodi sa 60% učešća domaćih delova i rada.
4.2 Uvoz polovnih traktora, priključnih mašina i opreme za poljoprivredu hitno uskladiti sa evropskim tehničkim propisima.
4.3 Reorganizovati, finansijski konsolidovati i dovesti na početnu poziciju za dugoročno dobitno poslovanje sledeća preduzeća koja su sada u procesu privatizacije: IMR, IMT, DMB-FMM iz Beograda, Majevica-poljooprema iz Bačke Palanke i FAP-livnica sa nadgradnjom iz Prijepolja. Ova preduzeća su mogući pokretači i nosioci razvoja industrije poljoprivrednih mašina Srbije, jer još uvek imaju proizvode za izvoz i tehnološku osnovu za razvoj. Jedno od mogućih rešenja je da se privatizacija izvrši postepeno tako da 2015 godine država postane manjinski vlasnik.
4.4 Pripremiti, usvojiti i sprovesti trogodišnji program za organizovani nastup članica Klastera BIPOM na tržišta RF-ZND i Severne i Južne Afrike u iznosu od oko 500.000 EUR godišnje, koji bi zajednički realizovali SIEPA, PKS i Klaster BIPOM.
4.5 Obezbediti 100% finansiranje trogodišnjeg programa TEHNOLOŠKOG INŽENJERINGA Klastera BIPOM u iznosu od 500.000 EUR godišnje, koji obuhvata:
- Poslovno-tehnološku reorganizaciju preduzeća iz tačke 4.3.
- Pripremu, koordiniranje i kontrolu kooperacije članica Klastera sa partnerima na ciljnim tržištima za proizvode iz sadašnjeg proizvodnog programa.
- Prenos tehnologija za proizvodnju novih mašina u srpska, a zatim i u preduzeća na ciljnim tržištima, koordiniranje i kontrolu svih učesnika u kooperaciji (npr. italijanska, srpska i ruska preduzeća).
- Inoviranje postojećeg proizvodnog programa i priprema pojedinih proizvoda za prelazak sa zanatske na industrijsku proizvodnju.
- Uvođenje ISO standarda.
- Umrežavanje domaćih i inostranih preduzeća podržano SAP rešenjima.
Nema komentara
Dodaj komentar